headerphotoheaderphoto

Sitemiz daimi kullanıcılarımız ve yeni kullanıcılar için sürekli yenilenmektedir!

Bilgisayarıma format atılacak, ne yapmalıyım?

VetPractice'nin çalışması esnasında almış olduğu en güncel yedek dosyasını, format işlemi öncesi bir flash belleğe veya Cd'ye kayıt etmeniz ve Vetident'i aramanız yeterli olacaktır. Destek ekibi anında işlemleriniz için sizlere yardımcı olacaktır.

VetPractice'yi aynı anda birden fazla bilgisayarda çalıştırabilir miyim?

VetPractice Hastane versiyonu sizin için hazırlanmıştır. Bu sayede aynı anda birden fazla bilgisayar ile, siz hastalık işlemlerini kayıt ederken, kliniğinizdeki veya hastanenizdeki başka bir sorumlu ise randevu kaydı yapabilir.

Destek süresi biter ise ne yapmalıyım?

Destek süresi biten yazılım kullanıcılarımız lisans ve destek sözleşmesini doldurarak bize gönderebilirler.

VetPractice network uyumlu mudur?

Evet. VetPractice tek kullanıcılı ya da birden fazla kullanıcı ile kullanabilirsiniz. Değişik Windows sürümlerini destekleyen VetPractice’in kurulumu da çok kolay. Uzaktan kurulum imkanı olduğu gibi DVD formunda da yollayabiliriz.

Kaç tane veteriner kliniği VetPractice kullanmaktadır?

500 den fazla veteriner kliniği ve Hastaneler VetPractice’i seçti. Türkiye’nin en çok kullanılan klinik yazılımıdır.

Yıllık bakım servisi içinde ne var?

Yıllık bakim sözlesmesi ile sınırsız telefon ile yardım ve devamlı geliştirdiğimiz sistemimizde yapılan updatelerden ücretsiz yararlanma ve bilgilendirilme.

VetPractice beni doküman biriktirme derdinden kurtaracak mı?

Evet. VetPractice size sınırsız bilgi girme olanağı sunuyor. Sistem hem SOAP formatında hem de yazmış olduğunuz notlar ile birlikte scan edilmiş dökümanları, dijital resimleri veya röntgen imajlarini ilgili alanlara kaydetme yeteneğiniz olacak. Laboratuar formlarını ve sonuçlarını girebilir, hasta tedavi bilgilerini anında güncelleyip hasta takibinizi yapabilirsiniz. Böylece gereksiz kâğıt masrafı ve yer işgalinden kurtulacaksınız.

Fatura dizaynınız var mı?

Ek bir ücret ile fatura dizaynı size özel yapılabilmektedir.

Pet resimlerini hasta sahibi faturasına ekleyebilir miyim?

Ek bir ücret ile bu hizmet verilmektedir.

Randevuları programlayabiliyor mu?

Evet. VetPractice Randevularınızı belirtilen tipe ve sebebe göre programlayabilir. Sistem randevu defterinize otomatik olarak randevu uzunlugunu belirler, not girebilir, rezervasyon yapar, tedavi için istenen tarih ve zamanı bloke edebilir, randevu zamanını değiştirebilir. Takvim renkli kodlarla algılamayi kolaylastırır. Randevuya gelen veya gelmeyen hastaları anında tespit eder.

VetPractice randevu ve hatırlatma yapıyor mu?

Evet. Zamanı gelen veya yaklaşan randevular için hasta sahiplerine email ve SMS atabilir, zamanla ayarlamanızı maksimum ölçüde kullanabilirsiniz.

VetPractice stok ve envanter takibi yapıyor mu?

Evet. VetPractice full stok ve envanter kontrolu sağlar. Bu sayede gelir-gider, birim fiyatlandırma, alım –satım oranları, vergilendirme, indirimlendirme ve bunun gibi daha bir çok maliyet hesabı bilgilerini özelleştirebilir ve raporlandirabilirsiniz. Ayrıca envanter raporu çıkarabilir stok takibi ile uyarı sistemleri programlayabilirsiniz. Stok alımlarını tarihe veya tedarikçi bazında raporlandirabilirsiniz.

VetPractice email hatırlatması yapıyor mu??

Evet. Email ve SMS ile hasta sahiplerine ulaşabilirsiniz.

VetPractice’in hospitalizasyon modülü var mı?

Evet. VetPractice yataklı hastalarınızı takip edecek mükemmel bir hospitalizasyon programina sahip.

Su an kullandığım sistemden VetPractice'ye aktarım yapabilir miyim?

Evet. Teknisyenlerimiz yüzlerce data transferi yaptılar. Daha önce datanızı nerede tutuyorduysanız VetPractice güvenle geçmesini sağlarlar.

VetPractice için ne gibi bir sisteme ihtiyacım var?

I5 yada I7 veya dengi işlemci

320 mb bos sabit disk alani (2 gb önerilir.)

2 GB Ram

Programınızı tavsiye edersem bana getirisi ne olacak?

Bizim promosyon olarak yaptigimiz ‘Beni tavsiye et’ programında yararlanmak için VetPractice’i bir başka klinige tavsiye etmeniz ve o kliniginde programı satın alması gerekmektedir. Bunun karşılığında bir yıllık ücretsiz bakım anlaşması kazanacaksınız. Bunu sınırsız kez yapabilirsiniz.

Telefonla sizi arayıp teknik destek talebi ücretli midir?

Ürünlerimizi satin alan tüm müsterilerimize ilk yıl için online veya telefon desteği sınırsızdır. Bu süre zarfında tüm güncellemeler ve ürün ve sistemlerimizle ilgili her konuda bizi arayabilir veya uzaktan bağlantı imkanları ile destek alabilirsiniz.

Eski versiyon VetPractice'ler için destek sağlıyor musunuz?

VetPractice 4.0 öncesi sürümler için 5 yıla yakın bir süredir devam ettirdigimiz ücretsiz (3.0, 3.1, 3.4, 3.5) desteğimiz tamamen 15 mart 2009 tarihinde sona ermiştir. Hizmet kalitemizi daha da yükseltebilmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunabilmek için 4.1 versiyonuna yükseltim ve aktarımı yıllık destek ücreti ve kurulum hizmet bedeli karşılığında yaptırabilirsiniz.

Bu güne kadar herhangi bir teknik destek bedeli ödemeden sizden destek alabiliyordum şimdi neden ödüyorum?

Yıllık teknik destek ödemeleri her yazılımda standarttır. Sahip olduğunuz her ürün gibi yazılım ürünlerinde de belirlenen garanti ve hizmet süresi sonunda teknik hizmet almak istediğinizde belirli bir ücret söz konusu olmaktadır. 2012 yılına kadar bu ücreti yazılımın gelişimi sürecinde bize destek olan müşterilerimizden biz kendi insiyatifimizi kullanarak almadık fakat bundan sonraki dönemde yazılımın geliştirilebilmesi ve destek hizmetlerimizin mükemmelliğini koruyabilmek için bu gelire ihtiyaç duymaktayız.

Bir problem çıkmadığı sürece teknik destek hizmeti almak zorunda mıyım?

Hayır teknik destek hizmeti almadan da yazılımı kullanabilirsiniz. Yazılımı ilk aldığınızda kullanım hakkını almış bulunuyorsunuz ve yıllık kullanım hakkı için herhangi bir bedel ödemeden sonsuza kadar programı kullanabilirsiniz. Sizden talep edilen ücret yalnızca 1 yıl süresince seçtiğiniz paket doğrultusunda bizden alacağınız teknik destek hizmeti ile yazılıma eklenen yeni özelliklerin, performans artırıcı ve kullanım kolaylığı artırıcı güncellemelerin bedelidir.

Bilgisayarıma format attım. Tekrar kurabilmem için sizden yıllık destek paketi almak zorunda mıyım?

Kurulum dosyalarınız ve CD Key’iniz sizde bulunduğu sürece bizden herhangi bir destek almadan kurulumunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bunları korumak ve saklamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunları kaybetmeniz durumunda bizden en son versiyonun kurulum CD’sini en son destek paketi satın aldığınız yıldan itibaren yıllık güncelleme ücretlerini ödeyerek satın alabilirsiniz. Eğer destek hizmeti paketiniz halihazırda bulunuyorsa herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Bir süredir yıllık destek paketi olmadan yazılımı kullanıyorum. Şu anda teknik desteğe ihtiyacım oldu geçmiş yılların teknik destek bedellerini de ödemek zorunda mıyım?

2012 yılından önceki yıllar için herhangi bir bedel ödemeden geçmiş yılların güncellemelerini bu yılın teknik destek paketini satın alarak edinebilirsiniz. Bundan sonraki yıllarda ise geçmiş yılların güncelleme bedelleri (toplam en küçük teknik destek paketi ücretinin 1/3’ü ödemek durumundasınız. Yıllık destek ücreti minimum €59 olarak düşünürseniz ve son 2 yıldır herhangi bir destek paketi almamışsanız bu yılın destek paketi ve geçtiğimiz iki yılın güncelleme ücretlerini ödeyerek kaldığınız yerden hizmet almaya devam edebilmektesiniz. Bundan sonraki yıllarda da teknik destek paketini sürekli olarak almanız durumunda tüm güncellemeler için ek bir ücret ödemeden her yıl otomatik olarak güncellemeleri alabilirsiniz.


Siz Sorun, Biz Yanıtlayalım

Vetpractice üyeleri için eNewsletter

VetPractice üyelerine ücretsiz olarak üç ayda bir çıkartılan eNewsletter gönderilir. Bu eNewsletter da program ile ilgili detaylar, kısa yollar ve endüstri yenilikleri bulunur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Çevre Birimler

Daha etkin satışlar yaparken kullanacağınız malzemeler için buradan bilgi alabilirsiniz.

 

Sosyal Medya

Share